ВВГп, ВВГ - кабелі мідні селовые
При прокладці/заміну проводки, інших роботах у частині електрики в приватних будинках і квартирах найчастіше використовують кабель ВВГ. Це обумовлено широкою областю застосування і відносно невисокою ціною. Він може використовуватися в електричних мережах з напругою не вище 1000 В і частотою 50 Гц (спец види до 100 Гц). Тобто, підходить для однофазної і трифазної мережі. Може монтуватися в приміщеннях і на вулиці. При зовнішній прокладці потребує додаткового захисту. Його укладають у труби ПНД, кабельні лотки і т. п.
Не рекомендується використовувати його прокладки в землі, так як він не має броні, з-за чого швидко виходить з ладу. При бажанні його можна прокласти в землі, але в додатковій захисній оболонці (гофоротрубе) та/або в кабельної каналізації.
Область застосування багато в чому залежить від модифікації: типу матеріалу, з якого виготовляються оболонки жив і самого кабелю. Про це докладніше поговоримо трохи далі.
Розшифровка і модифікації
Щоб зрозуміти, в чому різниця між різними видами цього кабелю, необхідно знати розшифровку назви. Потім вже можна вирішувати, який із видів вас більше влаштує.
Розшифровка основний абревіатури — ВВГ — нескладна:
- відсутність попереду літери А говорить про те, що жили мідні;
- перша літера «В» позначає матеріал ізоляції жил — ПВХ (полівінілхлорид);
- друга літера «В» — матеріал ізоляції кабелю — теж ПВХ;
- «Р» — говорить про відсутність додаткового захисту (броні або інших захисних оболонок).
Тобто кабель ВВГ — складається з декількох мідних жил і ізоляцією з ПВХ. Кожен з дротів має свій колір (про колірної маркування читайте тут). Провідники скручені в одній площині, захищені оболонкою з ПВХ. Провідники можуть побут багатожильними або одножильными (в абревіатурі додається ОЖ).
У частих будинках частіше використовуються одножильні кабелі. Вони можуть мати 2, 3, 4 або 5 жив. Кабель може бути круглого або плоского перерізу, з нульовою жилою (синього кольору) і/або з житлової заземлення (жовто-зеленого кольору).
Негорючий ВВГнг
У пожежонебезпечних приміщеннях (дерев'яні будинки, лазні і т. п.) і громадських будівлях (дитячих і лікувальних закладах, зокрема) необхідні кабелі не підтримують горіння. У таких випадках можна використовувати продукцію з пониженою горючістю — ВВГнг. Додаткові літери «нг» як раз говорять про те, що оболонка не підтримує горіння.
Є ще кілька видів кабель ВВГнг:
- ВВГнг-ls. Відрізняються тим, що даний пластикат оболонок при горінні в відкритому вогні майже не виділяє диму. (ls — скорочення від англійського low smoke — малий диму). Згідно нових правил він не може використовуватися в соціальних установах.
- ВВГнг-frls. Відрізняється підвищеною надійністю за рахунок того, що провідники додатково захищені двома стрічками з вмістом слюди. Тобто, кожен провідник обмотаний теплової захистом, поверх якого наноситься оболонка з пластикату зниженої горючості з мінімальним виділенням диму. Ізольовані жили скручені, поверх них є додаткова захисна оболонка — з двох мідних стрічок товщиною не менше 0,1 мм або мідної сітки, обвитій однією стрічкою. Поверх цього захисту наноситься оболонка кабелю з ПВХ. Це і буде кабель ВВГнг-FRLS. Данный вид кабеля может применяться на примышленных предприятиях, в том числе и на атомных станциях, во взрывоопасных зонах кроме зон класса В-1.
- ВВГнг-LSLTx. В данном подвиде для оболочек проводников и кабеля используется пластификат с пониженной горючестью, который при горении выделяет меньшее количество дыма и дым этот менее токсичный. Этот проводник сохраняет рабочую способность при пожаре, используется в сетях с переменным напряжением до 1000 В, частотой до 100 Гц или до 1500 В при постоянном напряжении. Может использоваться в социальных учреждениях.
- ВВГнг HF. Эта марка отличается тем, что выделяемый при горении дым (когда НГ кабель находится непосредственно в огне, он все-таки горит) выделяет дым с пониженным содержанием вредных веществ. Сама аббревиатура HF обозначает, что оболочки сделаны из пластика имеющего пониженное содержание галогенов (хлора в частности), за счет чего понижается токсичность дыма (HF — от английского halogen free — не содержащий галогенов).
Отже, чим же відрізняється звичайний кабель ВВГ від ВВГнг та її різновидів? Звичайний провідник ВВГ не підтримує горіння при одиночній прокладці. Продукція з приставкою «нг» не горить навіть при груповій прокладці — в пучку з іншими провідниками. Решта «добавки» до найменування просто покращують характеристики.