Ламінат
Дошка ламіната являє собою конструкцію, що складається з чотирьох шарів:
- Нижній стабілізуючий шар призначений для захисту дошки від деформації. Служить також для збільшення жорсткості. У деяких колекціях ламінату до стабілізуючій шару приклеюють звукоізолюючу основу для додаткової шумоізоляції.
- Несучий шар, основа дошки ламінату, виготовляється з деревоволокнистої плити високої щільності. Саме ця жорстка частина конструкції виконує найважливіші функції. В несучому шарі вирізаний замок, який скріплює між собою дошки ламінату, а також виконує основну функцію по теплоізоляції і шумоізоляції. Вологостійкість ламінату безпосередньо залежить від якості несучого шару. Вологостійкі просочення і висока щільність плити — запорука мінімального впливу вологи на геометрію ламінату.
- Декоративний шар, що визначає зовнішній вигляд дошки — це шар паперу з нанесеним на нього малюнком дерева, каменю, плитки або будь-який інший текстури.
- Верхній шар — забезпечує захист від стирання і ударних навантажень і робиться з меламінової або акрилової смоли. Від міцності і товщини верхнього шару залежить клас зносостійкості ламіната. Останнім часом верхній шар став також нести декоративну роль. На нього наносять нерівності у відповідності з рисунком для кращої імітації натурального дерева.
Існувало 4 основних класи ламіната (за EN13329).
- Класи 21-23 — для житлових приміщень (в даний час вже не виготовляються).
- Клас 31(AC3)[1] — для житлових приміщень
- Клас 32(AC4) — для житлових приміщень з підвищеною і для громадських будівель з низьким навантаженням
- Клас 33 (AC5-AC6) — для громадських будівель з великим навантаженням
- Клас 34 — для спеціального використання (промислових будівель, спортивних споруд) — більш міцний, ніж 33[2]
Класи — поняття відносне. У німецькому, австрійському та бельгійському ламінаті зносостійкість відповідає показнику AC, який демонструє зносостійкість верхнього захисного шару. Саме поняття «клас» з показниками від 31 до 34 демонструє щільність і можливість витримувати навантаження саму HDF основу (деревна плита). Саме тому досить часто можна зустріти бюджетні види ламінату з показниками AC5 на 32 класі. Це означає не що інше, як те, що ламінат має основу для побутових приміщень з підвищеним навантаженням на верхній шар. Китайские производители пользуются этой путаницей и пишут только «33 класс» хотя верхний защитный слой может варьироваться от AC3 до AC5, но этот показатель крайне редко указывается. Именно поэтому два одинаковых на вид ламината 33 класса от разных производителей могут служить совершенно по-разному. Табер-тест (taber test), при котором абразивная головка вращается выполняя обороты (часто встречается понятие как «обороты ламината»), как раз и показывает износостойкость по классификации AC. В залежності від величини абразивного зерна один і той же ламінат може пройти тестування з вищими або нижчими показниками.